Ze života školy (2. část)

Marek Jáně: „Chtěl jsem dělat něco, co přinese druhým radost“

Šumperk – Přesně pro taková setkání, jakého se mi dostalo v minulém týdnu, ráda píšu rozhovory s lidmi různých profesí. Marek Jáně z Bludova, čerstvý absolvent Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku se doposud na své povolání truhláře připravoval. Na sklonku školního roku převzal ocenění jako nejlepší žák ve svém oboru. Když jsme se sešli v jedné ze šumperských kaváren, bylo mi jasné, že mám tu čest se š?astlivcem, který vlastně už v dětském věku přišel na to, co ho neskutečně baví a co může být jeho posláním na celý život.

Proč jste podle vás získal v letošním školním roce ocenění jako nejlepší žák ve svém oboru?
Ty hlavní důvody byly, že jsem reprezentoval školu na různých soutěžích, také jsem byl na dvoutýdenní stáži v Německu a průběžně jsem měl ve škole dobré výsledky.

Jak jste přišel na to, že budete truhlářem? Máte toto řemeslo v rodině?
Prastrýc je truhlář. Ten mě naučil základy a různé věci, které jsem pak potřeboval ve škole. řekl bych, že asi půlku věcí, které se jiní museli učit, jsem už věděl před tím.

Takže ve škole jste se vlastně nudil?
Ze začátku jsem měl ten pocit, ale pak jsem zjistil, že je ještě hromada věcí, které mám šanci se naučit, šel jsem si za tím. Škola mi dala praxi, víc zkušeností a větší rozhled.

Vybral byste si znovu tu stejnou školu?
Vybral. Mistři, učitelé i vedení školy bylo super. Vždycky byl důvod tam jít. Mistrům a učitelům bych chtěl poděkovat za všechno, co mě naučili, a za to, co tei můžu dělat.

Co vás od počátku táhlo k truhlařině?
Mě zaujalo to, že jsem chtěl a mohl udělat něco, co by někomu druhému udělalo radost, navíc s dobrým pocitem a vědomím toho, že to zůstane.

Slyšela jsem o nějakém krásném prkénku, za které jste získal cenu. Vzpomenete na své výrobky, na které jste byl pyšný?
To prkénko, to byl vlastně takový podnos pro menu. Zpočátku jsem pomáhal prastrýci v dílně s lehčími zakázkami. Dělal jsem třeba krmítka pro ptáky a na soustruhu svícny a další věci. V poslední době zkouším dřevěné sochy, to mě tei začíná hodně bavit. Truhlařinu zatím ale určitě neopustím.

Co vám dala účast v soutěžích?
Hlavně zkušenosti a porovnání s ostatními. Soutěživost dá té práci úplně jiný rozměr. Vidíte ostatní a snažíte se být nejlepší.

Máte nějaké zaměření, specializaci, něco, čemu byste se v rámci truhlářství nejraději věnoval?
Hlavně bych se chtěl vrhnout na výrobu z masivního dřeva, i když nevadí mi dělat ani s dřevotřískovými materiály. Dřevo mám ale raději.

A už víte, kde budete pracovat?
O prázdninách budu ještě chodit na brigádu. Ale kde budu pracovat potom, ještě nevím. Mám pár nabídek a nějaký čas na to, abych se rozhodl.

V dlouhodobé budoucnosti byste chtěl být někde zaměstnán, nebo se vidíte spíše jako živnostník?
Možná bych chtěl ještě zkusit pracovat v Německu. Na praxi mi tam bylo příjemně. Do budoucna bych chtěl asi dělat sám na sebe, ale zatím na to nemám prostředky.

Někteří žáci nebo studenti jsou rádi, když mají školu za sebou. Jiní se snaží zůstat ve škole co nejdéle, mají třeba obavy z reálného života. Jak jste na tom vy?
Na jednu stranu se těším, že se tomu, co mě baví, začnu věnovat úplně naplno. Na druhou stranu mě na chvíli přepadla taková nostalgie, najednou se mi nechtělo ještě odcházet.

říká se, že v česku se úspěch neodpouští. Vy jste byl úspěšný už ve škole. Pocítil jste někdy takovéto š?ouchnutí od ostatních, které třeba nebylo úplně příjemné?
Vždycky když jsem dostal vyznamenání nebo stipendia, tak nějaké lehké š?ouchnutí možná přišlo, ale my jsme měli ve třídě fakt dobrý kolektiv, bylo to spíš z legrace.

Autor: Rej.cz | Datum: 27. 6. 2018 | Více...

Návštěva firmy TON Bystřice pod Hostýnem

V úterý 12. 6. 2018 se žáci druhého ročníku učebního oboru truhlář a třetího ročníku studijního oboru nábytkářská a dřevařská výroba vypravili do Bystřice pod Hostýnem na odbornou exkurzi do podniku TON, který se zabývá výrobou ohýbaného nábytku.

V závodě žáci viděli nejmodernější stroje a zařízení, ale hlavně klasické ohýbání odkazující na průkopníka – zakladatele této průmyslové technologie ohýbání Michaela Thoneta. Žáci hodnotili návštěvu závodu jako velmi přínosnou pro jejich další studium. Návštěvu závodu jsme spojili s prohlídkou centra města.

Autor: Vojtek, Navrátil | Datum: 21. 6. 2018 | Akce

Odborná exkurze budoucích prváků do firmy ŠKODA AUTO a.s.

Žáci devátých ročníků, kteří od září budou studovat strojírenské obory na naší škole, vyrazili dne 5. 6. 2018 společně s pedagogy na odbornou exkurzi do závodu firmy ŠKODA AUTO a.s. v Mladé Boleslavi.

Všichni jsme byli zvědaví, jak to vypadá v závodě, kde se vyrábí naše „škodovky“. Na začátku exkurze jsme dostali od průvodkyň sluchátka a reflexní vesty a takto vybavení jsme se přemístili do komplexu závodu, který je rozlohou větší než Monako. Jako první jsme navštívili již hodně automatizovanou lisovnu. Měli jsme možnost vidět raznice různé velikosti, které tvarovaly plechy na karoserie, a roboty. Následně jsme se přesunuli do závěrečné montážní haly, kde je oproti lisovně mnohem více pracovníků. Obdivovali jsme jejich sehranost, vždyť mají na jeden úkon jenom minutu! Zaujalo nás, jak je spolupráce pracovníků na lince zorganizovaná, každý věděl, co má dělat, a i pracovní prostředí je ergonomicky přizpůsobené pro co největší efektivitu práce. Během naší návštěvy se nám velmi líbilo pracovní prostředí, které firma poskytuje svým zaměstnancům.

Druhá polovina naší exkurze probíhala v muzeu, měli jsme možnost se dozvědět průřez historie „škodovek“, prohlédnout si různé historické modely aut, či dokonce kol. Na všechny dotazy žáků průvodkyně ochotně odpovídaly. Na závěr nám promítly video, které zachycovalo důležité historické milníky tohoto velkého závodu.

Zpáteční cesta nám příjemně utekla. Všem žákům se exkurze velice líbila a byla příjemnou motivací pro jejich budoucí kariéru.

Autor a foto: Ing. Kósová, Mgr. Drábková | Datum: 13. 6. 2018 | Akce

Cykloturistický kurz 2018

V průběhu prvního červnového týdne se skupinka žáků třetího ročníku zúčastnila cykloturistického kurzu. Jednotlivé trasy byly naplánovány v okolí Šumperka a vedly převážně po cyklostezkách a mimo hlavní silnice.

Kluci najezdili přibližně 200 km. Projeli jsme část Litovelského Pomoraví, cyklotrasu podél Moravské Sázavy, vystoupali na tzv. Traťovku, Maršíkovský kopec, rozhlednu Brusinka a projeli spoustu značených i neznačených úseků. V pátek jsme se odměnili odpočinkovou jízdou do Velkých Losin a hlavně relaxací v termálním aquparku. Za naježděné kilometry jsme pomocí aplikace EPP přispěli na dobročinné projekty 5338 body.

Celá akce proběhla bez sebemenších problémů, v pohodě, a dokonce bez defektu a technických potíží. Chci poděkovat všem zúčastněným, jak žákům, tak pedagogům, za příjemně strávený týden a nadačnímu fondu školy za příspěvek na vstupné do Aquaparku.

Autor a foto: Ing. David Holubec | Datum: 12. 6. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Soutěž žáků středních škol ve svařování...

Autor: UN 6-2018 | Datum: 5. 6. 2018 | Více    

Návštěva veletrhu MOBITEX 2018

Ve čtvrtek 26. 4. 2018 se žáci prvního a druhého ročníku učebního oboru truhlář a třetího ročníku oboru nábytkářská a dřevařská výroba vypravili do Brna na mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu Mobitex, který představuje nejnovější trendy ve vybavení interiéru a doplňků bydlení.

Pravidelně se zde prezentují přední výrobci a dodavatelé nábytku a bytového vybavení na českém trhu. Všichni zúčastnění hodnotili návštěvu veletrhu jako zdařilou a velmi přínosnou pro jejich další studium a následnou praxi. Návštěvu veletrhu jsme spojili s prohlídkou centra města.

Autor a foto: Vojtek, Holubec, Tinka| Datum: 18. 5. 2018 | Akce

Napsali o nás...

O svářeče je velký zájem, ukázala to i Velikonoční soutěž ve svařování...

Autor: Zpravodaj Školství 4-2018 | Datum: 12. 5. 2018 | Více    

PREZENTIÁDA 2018 končí - jsme sedmí v České republice a na Slovensku

Snad každý ve škole si musel všimnout, že stavařky posledních pár týdnu chystají něco velkého.

A je to tak!

Po obrovském úspěchu v krajském kole PREZENTIÁDY postoupil náš tým Šumperských stavařek (Helena Heclová, Martina Navrátilová, Hana Nevěřilová) do Grandfinále v Brně.

Červeně sladěné trio se po úvodním tanečku na text písničky („Hej, my jsme vaše idoly z bezesných nocí, ze školy, to umíme už nazpaměť, než začneme se smát“), stalo miláčkem poroty i pánské části publika a vybojovalo si na půdě Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity krásné 7. místo.

Mezi 18 špičkovými týmy z České republiky i ze Slovenska se děvčata rozhodně neztratila. Úplně nová prezentace na téma „Kvalita či kvantita“ pobavila všechny přítomné. A to hlavně tím, že soutěžící dostali za úkol navíc zapracovat spojení „zahradní trpaslík“!

Stavařky využily své odbornosti a představily přítomným projekt na výstavbu nové vesnice pro trpaslíky ve zdejším parku Lužánky. Diskutovaly o výhodách pevných kvalitních domků z betonu a cihel oproti rychlé a levné výstavbě prefabrikovaných domečků z plastu, ale pro všechny. Svým závěrem upozornili posluchače na to, že kvalita i kvantita jsou jen dvě strany jedné mince a že v životě je potřeba vždy najít ten správný kompromis.

Celý tým dobře zvládal desetihodinový maraton tvorby prezentace i nácvik textů do hluboké noci. Nikdo však netušil, co přinese následující den…

Perfektní outfit, líčení, účesy, úsměv… a jde se na to! Profesionální a přesný nástup ukončený pózou po tanečku si vysloužily potlesk dřív, než vlastní prezentace vůbec začala. A pak to přišlo. Snímek 3, potom 15, 11, 4 atd. Slajdy si v PREZI lítaly chaoticky po plátně a nikdo nechápal, co se děje! Každý jen zíral a čekal, co bude. Za naprosté fiasko mohla špatně nastavená citlivost prezentéru, která se v předcházejících PWP prezentacích neprojevila. Helenka nebyla vůbec schopná zobrazit požadovaný snímek. Technika tím holky naprosto zradila!!! A to byla chvíle pro skutečné mistry… prezentace bez „prezentace“! Za perfektní týmovou spolupráci a vůli bojovat (za daných podmínek) až do úplného konce, si stavařky vysloužily od poroty velkou pochvalu, i když se slzičkami v očích. Tři měsíce tvrdé práce a teď tohle! Závěrečný snímek a zasypání publika červenými míčky v podobě srdíček však potvrdily, že Šumperské stavařky ještě zdaleka neřekly své poslední slovo.

Poděkování patří také nadačnímu fondu školy. Díky jeho finanční podpoře se žákyně mohly na soutěž řádně připravit a zúčastnit se všech jejich částí.

Autor a foto: ing. Hrdličková, Prezentiáda | Datum: 2. 5. 2018 | Akce

Odborná exkurze do výrobního podniku Hyundai Nošovice

Žáci strojírenských oborů spolu s pedagogy dne 18. 4. 2018 společně vyrazili na odbornou exkurzi do výrobního podniku Hyundai Nošovice. Cesta nám pěkně ubíhala, přestože trvala bezmála 3 hodiny. Když jsme dorazili na místo, před námi se rozprostíral nekonečný komplex několika velkých hal a parkovišť. Byli jsme velmi mile přijati. Exkurze začala v administrativní budově v promítacím sále, kde jsme zhlédli video, které nám představilo celý výrobní závod Hyundai od jeho výstavby až po současnost. Na závěr nás proškolili o bezpečnosti. Následovalo překvapení, když nám náš průvodce oznámil, že se během prohlídky povezeme vláčkem. Dostali jsme reflexní vesty, ochranné brýle a vyrazili jsme na hodinovou projížďku celým závodem. Projeli jsme několika halami – lisovnou, svařovnou, montážní halou. Místy jsme si připadali jako v Dino parku. Celý závod je velice moderní, mohli jsme vidět při práci nejen sehrané týmy dělníků, ale i několik stovek robotů. Během projížďky jsme měli sluchátka a vyslechli jsme tak nerušeně celý výklad. Po skončení jsme všem poděkovali a vydali se zpět k autobusu. Exkurze se nám moc vydařila i díky počasí, které nám přálo. V odpoledních hodinách jsme se šťastně vrátili zpět na místo, odkud jsme ráno vyráželi.

Autor a foto: Ing. LUBINA Robert | Datum: 24. 4. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Velikonoční soutěž středních žáků škol ve svařování...

Autor: Rej.cz | Datum: 18. 4. 2018 | Více    

Celostátní odborná soutěž Prodavač 2018 Ústí nad Labem

Dne 5. 4. 2018 proběhla v Ústí nad Labem celostátní odborná soutěž „Prodavač 2018“, které se zúčastnilo 18 škol z celé republiky.

Naši školu zastupovaly žákyně Ležanská Karolína, třída PA1., Moravanská Monika, třída PA2., a Dašková Jana, třída PA3.

Budoucí prodavači porovnávali svoje teoretické i odborné vědomosti a praktické dovednosti. Naše děvčata Moravanská Monika a Dašková Jana vybojovala 3. místa ve svých ročnících a Ležanská Karolína skončila na 5. místě.

Děvčatům gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy a našeho oboru.

Autor: Johnová Vilma, OP 03 | Datum: 17. 4. 2018 | Akce

Mezikrajské Velikonoční soutěž ve svařování 2018

Dne 5. 4. 2018 proběhla na SŠŽTS Šumperk mezikrajská Velikonoční soutěž ve svařování obor vzdělání strojní mechanik – zámečník.

Soutěže se zúčastnily školy:

 • SŠŽTS Šumperk, Gen. Krátkého 1799/30
 • Králíky, Předměstí 427
 • SOŠ Frýdek-Místek, Lískovecká 2089
 • SOU Domažlice, Prokopa Velikého 640

První a druhé místo obsadili žáci naší školy Ondřej Hofman a Aleš Spurný. Na třetím místě se umístil Lukáš Adamec ze SOUO Králíky.

Na zabezpečení soutěže se podíleli tito zaměstnanci:
- Ředitelka školy Mgr. Irena Jonová
- Ředitel soutěže Jaroslav Lacina
- Zástupce ředitele pro PV Mgr. Jiří Horsák
- Technolog svařování Petr Ženčák
- Instruktor svařování Miroslav Večeřa
- Techničtí pracovníci Mgr. Winkler Radek, Ing. Roman Hrivnák, Zuzana Bundilová, Vilma Johnová

Poděkování Mgr. Lucii Novotné ze společnosti PARS NOVA, a. s., jež je součástí skupiny ŠKODA TRANSPORTATION, a. s., která byla hlavním sponzorem soutěže. Dále technologům svařování této firmy Radku Novotnému a Ivanu Valentovi, kteří se podíleli na hodnocení soutěžních svárů.

Poděkování firmám, které nám poskytly materiálně-technické zabezpečení a podílely se na občerstvení účastníků soutěže:

 • EWM Hightec Welding sales, s. r. o.
 • ESAB VAMBERK, s. r. o
 • KRAKOWELDING, s. r. o.
 • FESTO ŠTODT, s. r. o.
 • LINDE GAS, a. s. – Anežka Rudyová
 • KEDUL Šumperk, s. r. o.
 • Scholares Šumperk
 • Zátiší Šumperk Jiří Smékal
 • Řeznictví Skála Šumperk
 • Potraviny ALDA F+V Šumperk
 • Pekařství U Radnice Hořčička Šumperk
 • Restaurace Barborka Lukáš Novosad Mladoňov
 • Horská chata Spartak Kunčice pod Sušinou

Autor: Zuzana Bundilová | Datum: 11. 4. 2018 | Akce

ŠKOLNÍ LIGA VE FLORBALU

Ve školním roce 2017/2018 proběhla v naší škole tradiční školní liga chlapců ve florbalu, zúčastnilo se jí 8 družstev ve dvou skupinách. Po náročných zápasech ve skupinách a po semifinálových utkáních se v boji o 3. místo utkala družstva třídy TA3. a OKA1. Bronzovou medaili získalo družstvo TA3. výsledkem 6 : 3. Finálový zápas mezi družstvy TA2 a OB4. byl až do samého závěru velmi vyrovnaný. Nakonec se štěstí přiklonilo na stranu TA2. a zvítězili těsně 5 : 3.

Vítězem školské ligy ve florbalu se tak stalo družstvo TA2. Cenu pro nejlepšího střelce získal Dominik Schwarzer, hráč týmu TA2., který vstřelil celkem 24 branek v pěti zápasech.

Všechna tři družstva, která získala medailové pozice, byla na závěr ligy oceněna věcnými dary a diplomem. Vítězné družstvo obdrželo putovní pohár a nejlepší střelec diplom a věcný dar.

Ligu organizoval a řídil jako rozhodčí Mgr. Milan Křen.

Autor a foto: Mgr. Milan Křen | Datum: 11. 4. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Rozumná investice Olomouckého kraje do vzdělávání na Šumpersku...

Autor: Školství 3-2018 | Datum: 10. 4. 2018 | Více    

Napsali o nás...

V Šumperku soutěžili učni ve svařování...

Autor: deník.cz | Datum: 6. 4. 2018 | Více    

PREZENTIÁDA 2018 zná vítěze krajských kol.
„Šumperské stavařky“ jsou nejlepší v Olomouckém kraji

Náš tříčlenný tým „Šumperské stavařky“ (Martina Navrátilová, Helena Heclová a Hana Nevěřilová – MS2) poprvé v historii našich účastí na Prezentiádě „ukořistil“ zlatou medaili s přímým postupem do Grandfinále Česka a Slovenska.

V první fázi soutěže připravovaly do nominačního kola prezentaci na téma, CO NÁM DOMA NEŘEKLI.

Při této příležitosti navštívily (za finanční podpory školy) sídlo firmy SEZNAM v Praze, aby se setkaly s moderátorkou pořadu ZDAVUVEN. S Anetou Baselovou hovořily o mladých lidech, kteří se snaží prorazit do světa úspěšných už ve velice nízkém věku. Jejich příběhy se potom staly základem soutěžní práce s cílem poradit posluchačům, jak se stát v životě úspěšným člověkem. Žákyně přijaly výzvu pořadatele soutěže, dobrovolně se vzdaly důvěrně známého POWER POINTU a vrhly se do neprověřených vod programu PREZI. A neprohloupily!

Postupem do krajského kola se jim otevřely dveře do dalších bojů. Nyní je čekaly tři týdny úporného učení se textů, nácviku kontaktu s publikem, gestikulace a pohybu před tabulí. Navrhovalo se prezentační oblečení, prohlížela se natočená videa, zkoušelo se před živým publikem.

Krajský turnaj se konal 6. dubna na půdě Moravské vysoké školy v Olomouci a Šumperské stavařky tam odjížděly 100% připravené.

Utkaly se s deseti dalšími soupeři a odvedly skvělý výkon. A byl to urputný boj. Nakonec o jejich vítězství rozhodlo pouhých 0,25 bodu z celkového počtu 100 bodů. Prvním místem se automaticky zapsaly na seznam účastníků mezinárodního Grandfinále, které se uskuteční 26. – 27. 4. 2018 na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovi univerzity v Brně.

Gratulujeme a držme palce do dalších bojů!

Autor a foto: Ing. Eva Hrdličková, Prezentiáda nezisková organizace | Datum: 8. 4. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Na škole peníze, po ní jisté místo...

Autor: MF DNES 2016 | Datum: 6. 4. 2018 | Více    

Co je to demokracie?

Je možná nějaká jiná, lepší forma vlády? Co nám přináší život v demokratické společnosti? V čem nás svazuje, co nám bere demokracie? To byly otázky, které nám kladl při své besedě doc. dr. Tomáš Lebeda. O podstatě demokracie lidé uvažují stovky, ba tisíce let. Připomeňme si aspoň dva významné Čechy.

Tomáš Garrigue Masaryk:
„Demokracie nepanuje, ale opravuje.“
„Demokracie znamená diskusi.“
„Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“
„Demokracie znamená, že každý může říct po vzoru francouzského monarchy: stát jsem já. Nebo skromněji: i já jsem stát.“

Karel Čapek:
„Mluví se rádo o životní úrovni. Ale úroveň je věc kultury, a ne žlabu.“
„Fráze stírá rozdíl mezi pravdou a nepravdou. Kdyby nebylo frází, nebylo by demagogie, nebylo by veřejných lží a nebylo by tak lehko dělat politiku, počínajíc rétorikou a končíc vražděním národů.“

Autor: vedení školy | Datum: 6. 4. 2018 | Akce

Přednáška podnikání

G. B. Shaw:
„ Na světě jsou tři druhy lidí. Ti, kteří se přičiňují, aby se věci děly, ti, kteří sledují, co se děje, a ti, co se diví, co se stalo.“

Úvodní citát plně vystihuje smysl besedy, kterou s našimi žáky vedl mladý podnikatel Matěj Baránek. A co jsme se dozvěděli?

Nejde o nic převratného, „pouze“ o letité a ověřené pravdy. Člověk má mít svou práci rád, ať uklízí chodník, chová ovce, svařuje, obchoduje. Jakmile má práci rád, nachází v ní smysl. Jakmile věří v užitečnost svého konání, jakmile vidí, že svou činností mění své okolí k lepšímu, pomáhá dalším lidem, nerozlišuje, zda je v práci, či se zrovna příjemně baví. Člověk milující svou práci, má rád sám sebe, je si vědom svých kvalit, je na svou práci hrdý, je přesvědčený, že ji dělá dobře. A úspěch? Úspěšný je právě ten, kdo je spokojený se svou činností, vidí, že jeho práce pomáhá a slouží druhým.

Autor: vedení školy | Datum: 6. 4. 2018 | Akce

Žáci oboru INSTALATÉR opět na krajské soutěži bodovali

Dne 23. 3. 2018 se uskutečnila na Střední škole polytechnické v Olomouci krajská soutěž odborných dovedností „UČEŇ INSTALATÉR 2018“.

Tato soutěž je pořádána Cechem topenářů a instalatérů ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Střední školou polytechnickou Brno.

Naši žáci se stejně jako v loňském roce neztratili a vybojovali skvělé výsledky.

Do soutěže se přihlásily tyto školy:
- SŠ železniční, technická a služeb Šumperk,
- SŠ polytechnická Olomouc,
- Švehlova SŠ polytechnická Prostějov,
- SŠ technická Přerov,
- SOŠ a SOU strojírenská a stavební Jeseník.

Za každou školu se soutěže zúčastnili dva žáci třetích ročníků oboru instalatér. Soutěžící prokázali teoretické vědomosti v testech na počítači a dále v praktické části museli provést kompletaci závěsného systému WC GEBERIT DUOFIX včetně dopojení. Následovala montáž umyvadla včetně baterie a odpadní armatury, napojení na rozvod vody a odpad s provedením tlakové zkoušky. Nakonec pájeli měděné potrubí, svařovali polyfuzně plasty a ohýbali a svařovali ocel pomocí kyslíko-acetylenového plamene. Kdo tuto část zvládl, tak pokračoval v následné celkové kompletaci potrubí na panel.

Za naši školu soutěžili žáci třídy IZ 3 Daniel Váňa a Pavel Dostál. Daniel Váňa obsadil třetí a Pavel Dostál čtvrté místo v jednotlivcích a 3. místo v družstvech.

Blahopřejeme a děkujeme za velmi dobrou reprezentaci naší školy.

Autor: Bc. Luboš Hinkelmann | Datum: 6. 4. 2018 | Akce

Mistrovství ČR Praha ve stolním fotbalu (23. 3. 2018)

Tento rok se z důvodu komplikované osobní situace pořadatelů nepodařilo zorganizovat ve stejném formátu jako obvykle středoškolskou soutěž po oblastech.

Reprezentanti naší školy byli proto přímo pozváni na MČR ve stolním fotbalu, které se uskutečnilo v pátek 23. 3. 2018 v Praze na 30 fotbálcích v basketbalové hale TJ Pankrác.

Turnaje se zúčastnily 2 dvojice chlapců: Miroslav Podhorný – Jakub Kocurek (OB 4.), Albert Koziel – Ladislav Vacátko (SZS 3.), a jedna dvojice dívek: Kateřina Kleinová (OB 3.) – Lucie Uhrová (OB 4.).

Systém soutěže byl změněn podle počtu přihlášených dvojic. Hrálo se systémem na 9 hracích kol, bez rozdílu losovaných dvojic. Důvodem změny systému byl malý počet přihlášených dvojic, pouze 29.

Každá dvojice tedy hrála 9 utkání. Až na konci posledního 9. kola se všechny výsledky sečetly a dekorovali se vítězové. V soutěži profi jsme neměli zastoupení, ve skupině chlapců se umístili Podhorný s Kocurkem na výborném 5. místě a Koziel s Vacátkem na místě 8. Ve skupině dívek se do posledního kola nevědělo, kdo se umístí na stupních vítězů. Poslední výhrou v 9. kole si vybojovaly 2. místo naše dívky Kleinová s Uhrovou. Za tyto výkony je potřeba všechny hráče pochválit a poděkovat jim za vzornou reprezentaci školy na mistrovství ČR.

Autor: Mgr.Milan Křen | Datum: 27. 3. 2018 | Akce

Školní kolo soutěže odborných znalostí a dovedností oboru prodavač

Dne 14. 3. 2018 se v prostorách odloučeného pracoviště obchodu konala soutěž odborných znalostí a dovedností oboru prodavač.

Soutěžili žáci všech tří ročníků ze všech pracovišť odborného výcviku.

Dokazovali své odborné dovednosti při dárkovém balení zboží, poznávání vzorků zboží, odhadu váhy zboží. Žáci třetího ročníku účtovali zboží na kontrolní pokladně. Odborné a všeobecné vědomosti byly prověřeny formou testu.

Tuto soutěž vyhrály za 1. ročník Ležanská Karolína, za 2. ročník Moravanská Monika a za 3. ročník Dašková Jana. Výherkyně obdržely věcnou cenu.

Všem děvčatům děkujeme za čas věnovaný přípravě a budeme jim držet palce při reprezentaci naší školy v celostátním kole soutěže Prodavač 2018 v dubnu v Ústí nad Labem.

Autor: Vilma Johnová, učitel OV | Datum: 20. 3. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Den otevřených dveří na SŠŽTS Šumperk a odborná konference...

Autor: Pars nova 1/2018 | Datum: 18. 3. 2018 | Více    

Co je nového u truhlářů?

Zastihli jsme truhláře i žáky čtyřletého oboru nábytkářská a dřevařská výroba v pilné práci. O šikovnosti jejich rukou svědčí fotografie – slova jsou zbytečná. Jen pro zajímavost: patrových postelí budou desítky a spokojení majitelé horského hotelu plánují další spolupráci.

Autor: vedení školy | Datum: 26. 3. 2018 | Více...

Rekonstrukce haly pro potřeby oboru tesař a zedník

Pro žáky oboru tesař a zedník se rekonstruuje hala v areálu školy v Rapotíně. Opravy probíhají od loňského roku a na celé akci se podílejí další řemeslné obory školy. A žáci kterých oborů rekonstrukci provádějí? To je patrné z fotografií. Práci probíhají velmi rychle i díky podpoře ze strany společnosti Vápenka Vitošov, která poskytla stavební materiál.

Autor: vedení školy | Datum: 26. 3. 2018 | Více...

Logo EDISON 2018

EDISON 2018
Education. Drive. Internacionality. Students.
Opportunity. Network.

V letošním roce se naše škola opět zapojila díky spolupráci s mezinárodní studentskou organizací AIESEC do projektu EDISON, která projekt na školách v České republice zajišťuje. V týdnu od 19. – 23. února 2018 jsme v rámci projektu přivítali šestičlennou skupinu stážistů ze 6 zemí světa - Gruzie, Ázerbájdžánu, Ruska, Tibetu, Číny a Indonésie.

V pondělí ráno byli naši zahraniční hosté přivítáni vedením školy a představeni pedagogům a žákům. Po prohlídce školy se stážisté pustili do práce v jednotlivých třídách a poutavými prezentacemi neúnavně představovali své rodné země, jejich kulturu, tradice, způsob života. Na oplátku měli příležitost poznat a vyzkoušet si, jak probíhá výuka a každodenní život v naší škole. V odpoledních hodinách navíc navštívili některá školní odloučená pracoviště, kde si vyzkoušeli své dovednosti a využili služeb, které poskytují veřejnosti. Během odpoledních aktivit se žáci školy s pedagogy snažili zahraničním studentům přiblížit historii a kulturu našeho regionu. Navštívili šumperskou radnici, kde je přijal starosta města, prohlédli si historickou část města a expozici čarodějnických procesů a zavítali do velkolosinské papírny. Velké nadšení u stážistů vyvolala vycházka do přírody a večerní bowling. Celý týden zakončil workshop pod názvem Global Village, na kterém stážisté připravili „ochutnávku“ svých zemí i těm žákům, se kterými se během týdne dosud nesetkali, a rozloučením s hosty v aule školy.

Projekt EDISON byl příjemným zpestřením jazykového vyučování a pro mnohé žáky i pedagogy neobvyklým zážitkem. Umožnil nám nahlédnout do jiných zemí a jejich kultur a ukázal, jak pestrý a rozmanitý svět je a že je v něm stále co objevovat a poznávat. Velkým přínosem je, že pomáhá zvyšovat vzdělanost mladých lidí, umožňuje kontakt se zeměmi blízkými i vzdálenými a vzbuzuje obrovskou motivaci komunikovat anglicky.

Děkujeme žákům i pedagogům, kteří přispěli k organizaci a hladkému průběhu celé akce a věnovali se stážistům ve volném čase. Odměnou za to jim jistě bylo intenzivní procvičení angličtiny a získání nových přátel.

Autor: Ing. Michaela Kósová | Datum: 3. 3. 2018 | Akce

Kalibr cup Lanškroun – 8. 2. 2018

7. 12. Color Cup – na 1. místě v účesové tvorbě na téma Mystic Gothic se na školní soutěži umístila Tereza Kneblová a na místě druhém skončila Susanne Ungerová - obě ze střediska 07. Děvčata tímto postupují na mezinárodní soutěž Kalibr Cup do Lanškrouna, která se bude konat 8. 2. 2018.

8. 2. 2018 Lanškroun – Tereza Kneblová obsadila v silné konkurenci 30 budoucích kadeřnic z ČR, Slovenska, Polska a Ukrajiny krásné 15. místo a Susanne Ungerová 16. místo.

Gratulujeme za vzornou přípravu a reprezentaci naší školy na této mezinárodní soutěži!!!

Autor: Malá Ivana, učitel OV | Datum: 22. 2. 2018 | Více...

Prezentace 3D tiskárny

Dne 8. 2. 2018 se uskutečnila prezentace 3D tiskárny Flashforge Dreamer Dual, kterou škola v minulém roce zakoupila. Ing. Jan Rekšák obeznámil všechny příznivce moderních technologií s fungováním tiskárny, její schopností tisknout rozmanité materiály na bázi plastu a předvedl již vytištěné modely.

V současné době pan Rekšák provádí testy a úpravy na dílech jako ozubená kola a hřídele, také zkouší sestrojit držák na mobil, který bude možné připevnit na kolo.

3D tiskárna bude sloužit i k výuce především pro žáky, žáci si nejdříve namodelují součásti v modeláři a následně si budou moct model vytisknout. Díky tomu budou mít možnost si svůj nákres rovnou „osahat“ a vychytat případné nedostatky.

Vizí pana Rekšáka je vytisknout další 3D tiskárnu nebo malý obráběcí stroj, který by mohl sloužit k výuce.

Autor: Ing. Michaela Kósová | Datum: 18. 2. 2018 | Akce